Uuel aastal rahaasjad korda: 5 lihtsat nippi, mis aitavad säästa ja koguda
Kas sinu uusaastalubadus on unistuste reisil ära käia, kuid kuidagi ei õnnestu selleks piisavalt raha kõrvale panna? Või oled kuulnud edulugusid finantsvabadusest ja tahaksid ka ise lõpuks selleni jõuda? 2025 võib olla just see aasta, mil oma lubadused päriselt teoks teha. Isiklike finantsasjade platvorm Perfi jagab soovitusi, kuidas eelarvestamise abil oma rahaasjade üle kontroll saavutada
1. Planeeri suuremaid kulutusi
2025. aasta tõi kaasa käibemaksutõusu, elu muutub kallimaks ja igapäevakulutused kasvavad, kuid siiski on vaja planeerida ka suuremaid väljaminekuid. Selle asemel, et mõelda kopsakamatele ostudele alles siis, kui need on hädavajalikud, pane paika plaan, millal ja mis eelarve eest midagi soetad.
Vaata juba praegu üle, milliseid suuremaid kulutusi sul võib aasta jooksul tulla, olgu selleks uue arvuti ost, remont või puhkus, ning jaota need teadaolevad kulud aasta peale ära. Seejärel loo nende jaoks eraldi kogumiskonto, kuhu saad igakuiselt raha lisada ja näed täpselt, kui kaua ja kui palju sul on vaja veel millegi jaoks koguda.
Soovitus: Elus võib kõike ette tulla, mistõttu on kasulik luua meelerahufond ka ootamatute kulutuste jaoks, et need rahakotti liiga suurt auku ei tekitaks.
2. Hoia kulutustel uuenduslike tööriistadega silm peal
Eelarvestamise edu aluseks on teada, kuhu raha kulub. Kiire elutempo kõrval võib aga kulude jälgimine tunduda aeganõudev. Õnneks on Exceli tabelites nokitsemine ajalugu, sest uuenduslikud platvormid nagu Perfi teevad eelarvestamise sinu eest automaatselt ära. Kui kõik pangakontod ja väljaminekud on ühes kohas koos, on palju lihtsam jälgida iganädalasi ja igakuiseid kulutusi kategooriate kaupa.
Soovitus: Proovi leida ka uusi võimalusi, kuidas kulusid kokku hoida. Näiteks küsi paremat pakkumist teenusepakkujatelt telko jm teenustele ning lõpeta püsitellimused, mida sa tegelikult ei kasuta.
3. Väldi impulssoste
Impulssostud on kõige salakavalam viis eelarvest üle minna. Enne planeerimata ostu tegemist küsi endalt alati kontrollküsimusi: “Kas ma tõesti vajan seda? Kas see pakub mulle ka pikemalt väärtust?”. Kui oled kindel, et tegemist pole hetkeemotsiooniga, saad targema ostuotsuse langetada.
Soovitus: Kasuta 24-tunni reeglit. Enne ostu sooritamist võta endale üks päev mõtlemisaega. Sageli võib selle aja jooksul ostusoov hoopiski kaduda.
4. Tee partneriga koostööd
Kui jagad eluasemekulusid ja muud rahalist vastutust partneriga, on oluline olla avatud ja aus oma kulutuste ja eesmärkide osas. Alustuseks on kasulik rääkida oma finantsplaanid läbi ning seejärel luua ühised eelarved, kust igapäevakulutusi teha. See muudab koos rahaasjade haldamise palju läbipaistvamaks, sest kulutused on kõigil teada ja kokkulepitud.
Soovitus: Seadke prioriteediks iga nädal koos maha istuda ja oma kulud-tulud üle vaadata, et eesmärkidega pidevalt ühiselt joonel püsida.
5. Loo finantsilised eesmärgid
Selgete eesmärkide seadmine muudab finantside haldamise lihtsamaks. Kas soovid koguda sissemakset kodu ostmiseks või alustada investeerimist? Pane kirja konkreetne summa ja tähtaeg, milleni tahad jõuda. Eesmärgi täitmiseks on oluline ka oma progressi reaalajas jälgida. Visuaalsed graafikud ja meeldetuletused aitavad hoida sihti, et järjepidevalt seatud eesmärgi suunas liikuda.
Soovitus: Rakenda “50/30/20 reeglit” - 50% sissetulekust hädavajalikele kulutustele, 30% soovidele ja 20% kogumiseks või investeerimiseks.
Miks kasutada Perfit?
Perfi on sinu isiklike rahaasjade haldamise abiline. Äpis ja veebiplatvormis saad ühendada oma pangakontod, jälgida visuaalsete graafikutega kategooriate kaupa kõiki kulusid, seada säästueesmärke ja kulueelarveid. Lisaks saad Perfi kaudu tasuda kõik oma igakuised arved nagu elekter, internet ja vesi ühe maksega. Rahaasjade haldamine pole kunagi lihtsam ja kiirem olnud! Liitu Perfiga ja kasuta esimesed 3 kuud tasuta.