Ootame teie nõusolekut

Kasutame oma veebisaidil ja mobiilirakenduses küpsiseid, mis aitavad meil pakkuda teile paremat sirvimiskogemust, meeles pidada teie sirvimisetappe, mõista paremini meie külastajate ootusi, analüüsida suundumusi ja parandada oma teenust. Saate oma nõusolekut küpsiste kasutamiseks igal ajal oma brauseri seadetes muuta.

Kas teadsid?

Pangakonto punases? 5 nippi, kuidas vältida impulssoste ja säästa raha

08-08-2024

Uus vinge mänguasi lapsele? Paljukiidetud šampoon, mis paneb juuksed vohama nagu suvise umbrohu? Šokolaad või kommipakk kassajärjekorras oodates? Ilmselt on ka sinu ostukorvi lipsanud mõni impulssost, mida tegelikult vaja poleks olnud.

Impulssostud on planeerimata ostud, mis tehakse hetkeajendil ilma pikaajalisi eesmärke ja vajadusi kaalumata. Mõtlemata ostude nõiaringi sattumine võib aga kiiresti tühjendada pangakonto ning takistada pikaajaliste finantseesmärkide saavutamist.

Õnneks saab ka kõige suurem šopahoolik lihtsate nippidega enda ostukäitumise kontrolli alla. Perfi jagab viite nippi, kuidas teha targemaid ostuotsuseid ning seejuures raha säästa.

1. Küsi endalt kontrollküsimusi

Tekita endale harjumus enne ostu sooritamist läbi mõelda paar kontrollküsimust. Tänu sellele võid asjatul väljaminekul veel õigel hetkel “sabast kinni” saada.

Küsi endalt:

  • Kas ma vajan seda eset/toodet/tellimust või ma lihtsalt soovin seda?
  • Kas ma ostaksin selle ka siis, kui peaksin mõnest igapäevasest mugavusest loobuma?
  • Kas see pakub mulle väärtust ka pikemas perspektiivis või tekitab vaid ajutist õnnetunnet?

Kui ost tegelikult hetkel vajalik pole ning sa ei suuda põhjendada, kuidas see sinu elukvaliteeti paremaks muudab, siis suurema tõenäosusega on tegemist impulssostuga.

2. Kasuta 24-tunni reeglit

Kui näpud siiski sügelevad ostu sooritama, siis võta endale enne otsuse tegemist 24 tundi mõtlemisaega. 24-tunni reegli eesmärk on luua puhver algse emotsiooni ja ostu vahel – sageli ei pruugi sa selle aja möödudes enam mäletadagi, mis toode ostukorvi jäi.

Selle aja jooksul võid uurida toote omadusi, lugeda arvustusi, võrrelda hindu ja kaaluda, kas see ost on tõesti vajalik. Sagedastel netipoodidest ostjatel tasub kaaluda ka salvestatud kaardi andmete eemaldamist, et ostuhetkel tekiks veel üks hetk järgi mõelda, kas see on ikkagi vajalik.

3. Koosta poenimekiri

Toidupoes käies on lihtne lasta end kaasa haarata erinevatel ahvatlustel. On ju teada, et poed on üles ehitatud selliselt, et värske saiakese lõhn paneks kõhu korisema ning pikas kassajärjekorras oodates jääksid haardeulatusse maiustused.

Ebavajalike ostude vältimiseks:

  • Planeeri toidukorrad ette: Mõtle välja nädalane menüü ja koosta poenimekiri. Tihti saad läbi selle omakorda säästa ostukorvilt, vältida asjatut toiduraiskamist ning pakkuda perele mitmekesisemat menüüd.
  • Jää nimekirja juurde: Kui tead täpselt, mida vajad, väldid sihitult poes ringi ekslemist ja saad jahtida parimaid sooduspakkumisi.
  • Telli toidukaup koju: E-poest tellimine aitab vältida kiusatust lisada ostukorvi midagi, mida sa tegelikult ei vaja. Samuti aitab see vältida tühja kõhuga ostlemist, mis on tuntud impulssostude kurjajuur.

4. Sea selged finantseesmärgid

Kujuta ette enda ideaalset rahalist tulevikku ja pane paika selged eesmärgid. Selle asemel, et lihtsalt öelda, et tahad raha säästa, sea konkreetne siht, näiteks säästa või investeerida 5000 eurot.

Kui oled eesmärgi paika pannud, lisa igakuised säästusummad enda eelarvesse, et näha kui palju raha kõrvale panema pead. Neljaeurone kohv või samm lähemale varajasele pensionile? Kui plaan on paigas, on endale keerulisem ka impulssoste põhjendada.

5. Kasuta Perfi äppi

Impulssostude alla kuuluvad ka erinevad igakuised teenuste tellimused, mis kiiresti eelarvesse augu põletavad. Kõige parema ülevaate enda kulutustest saad, kui kogud enda arved ühte kohta kokku. Perfi äpist näed täpselt, millised arved sulle laekunud on ning saad need korraga tasuda.

Miks kasutada Perfit?

  • Mugav ülevaade: Saad vaadata oma arvete arhiivi ja igakuiseid püsikulusid, mis aitab planeerida väljaminekuid ja vältida ülekulutamist.
  • Meeldetuletused: Saad meeldetuletusi saabuvatest maksetähtaegadest. Nii on arved õigeaegselt tasutud, sa ei pea maksma viiviseid ja väljaminekud ei tule ebameeldiva üllatusena.
  • Lihtne arveldus: Kõik arved saad tasuda korraga, mis teeb rahaasjade haldamise lihtsamaks ja kiiremaks.