Kas sa oled pigem eelarvestaja, elunautleja või kogenud rahatark? Tee lõbus isiksusetest ja võid võita 200€. Kõikide kasutajate vahel, kes seovad oma pangakonto Perfiga loosime välja 3x100€ lisaraha eelarvesse.
Raha võib peres olla tundlik teema, millest rääkimine võib tekitada pingeid ja arusaamatusi. Samas on oluline, et pereliikmed püsiksid kõik rahaasjades samal lainel ning finantsvastutus oleks jagatud õiglaselt ja läbipaistvalt. Kuidas aga rääkida rahast, kui varem pole see teema arutlusel olnud? Ja mida teha, kui tunned, et pere rahaasjad vajavad teistsugust lähenemist?
2009. aastal läbiviidud uuringust selgus, et rahaga seotud arutelud tekitavad abielus palju suuremaid konflikte kui muud teemad ning jäävad tihti ka lahenduseta. Seepärast jagamegi kolme lihtsat sammu, kuidas peres rahaasjadest rääkida nii, et igal pereliikmel oleks rahulolu ja kindlustunde.
1. Istu koos perega maha ja rääkige asjast
Avatud ja aus suhtlus on esimene ja kõige tähtsam samm! Kõik pereliikmed peavad saama jagada enda ootuseid, takistusi ja eesmärke. Isegi kui suuri muresid pole tekkinud, tuleks siiski aeg-ajalt ühiselt arutada, kuidas rahaasjadega tegelikult läheb.
Selleks, et vestlus oleks produktiivne, võib näiteks kord kuus korraldada „rahaõhtu“, kus saate koos arutada nii igapäevaseid kulusid-tulusid kui ka tulevikuplaane. Plaanide pidamine ei tohi aga ainult jututasandile jääda, vaid lisaks tuleb panna paika ka kindel tegevuskava, kuidas ühiselt seatud eesmärkideni jõuda. See aitab vältida edaspidi suuri üllatusi ja luua usaldusväärse keskkonna, kus igaüks teab mis on tema roll ja kuhu suunas pere liigub.
Pea meeles, et ka rahaasjades on igaühel õigus oma arvamusele. Kuulake üksteist ilma katkestamata ja püüdke mõista teiste pereliikmete vaatenurki.
2. Leidke kompromisse
Kui keegi perest tunneb, et rahaasjad võiksid olla teisiti korraldatud või et praegune olukord pole õiglane, siis on oluline kohe tegutseda. Selleks vaadake koos üle oma praegused sissetulekud ja kulutused. Kas kõik panustavad võrdselt? Kas mõni kulu tundub ebavajalik?
Näiteks kui sinu finantskohustused tunduvad liiga suured või ebaõiglaselt jaotatud, siis jaga seda ka teiste pereliikmetega. Selgita, millest see tekib ja jaga oma emotsioone. Näiteks on väga normaalne öelda: "Ma tunnen, et maksan suurema osa arvetest ja see tekitab mulle stressi."
Nii saate koos vaadata üle oma praegused sissetulekud ja kulutused ning arutada ühiselt võimalusi kompromisside leidmiseks. Võib-olla on võimalik kulusid ümber jaotada või leida uusi lahendusi, mis sobiks kõigile.
3. Võtke appi tehnoloogia
Rahaliste kohustuste ja eesmärkide jälgimine on kindlasti lihtsam nutikate tööriistade abil. Üheks selliseks heaks abivahendiks on Perfi, mis aitab pere rahaasju paremini hallata. Perfiga saad jälgida igakuiseid kulusid, tasuda laekunud arveid ja teha läbi selle teadlikumaid finantsotsuseid.
Perfis saad lisada oma kontole ka teise maksja, mis tähendab, et kulude jagamine maksjate vahel on selge ja lihtne. Olgu siis eesmärgiks, et mõlemal partneril on rahaasjadest selge ülevaade, makstakse kulud täpselt pooleks või on paika pandud, millised arved tasub üks ja millised teine.
Rahast rääkimine võib tunduda alguses keeruline, kuid avatud ja pideva suhtluse, kindlate eesmärkide ja nutikate lahenduste abil on lihtne kaasata pereliikmeid nii suuremate kui väiksemate finantsotsuste tegemisse. Oluline on prioritiseerida avatud kommunikatsiooni ja leida lahendused, mis töötavad just teie pere jaoks. Nii võib ajapikku rahateemadel rääkimine saada hoopis uue tähenduse ja kõik pereliikmed tunnevad, et on osa ühisest tegevuskavast, saavad targemaks ja julgevad ideid lauale panna.